Translate

piątek, 9 stycznia 2015

Banknot polimerowy - co to takiego?

Banknot polimerowy to nic innego jak banknot wykonany w całości lub w części z tworzywa sztucznego. Najpopularniejsze wykorzystywane tu tworzywa to Tyvek® firmy DuPont  oraz Guardian® spółki Securency Pty Ltd.
Na poważnie rozpoczęło się wszystko w latach 80-tych XX wieku kiedy to Haiti w 1980 i Costa Rica w 1983 wprowadziły pierwsze banknoty drukowane na tworzywie Tyvek® oraz Wyspa Man w 1983/87 banknot na tworzywie Bradvek®. Jednak z przyczyn technicznych, takich jak rozmazywanie się farby czy rozdwajanie się tworzywa w miarę szybko zostały wycofane z obiegu. Z czasem uporano się jednak z tymi problemami wprowadzając farby ze znakomitą przyczepnością oraz udoskonalając same tworzywa. W ten sposób na przełomie lat 80-tych     i 90-tych XX wieku pierwsze państwa zaczęły wprowadzać początkowo polimerowe banknoty okolicznościowe a wkrótce potem również i obiegowe.
Najnowszym dzieckiem producentów banknotów są banknoty hybrydowe, w przypadku których znane są dwa rozwiązania produkcyjne:
- w pierwszym  rdzeń banknotu wykonany jest z papieru a warstwy zewnętrzne z tworzywa. Banknoty te wykonywane są w technologii Louisenthal’a a tworzywo znane pod nazwą Hybrid®;
- w drugim rdzeń banknotu wykonany jest z tworzywa a warstwy zewnętrzne z papieru. Banknoty te wykonywane są w technologii Mill Landqart a tworzywo znane pod nazwą Durasafe®.

Poniżej pierwsze banknoty z Haiti, Costa Rica i Wyspy Man:

 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz